Jak vytěžit z pití kávy maximum zdravotních benefitů.

Káva je jedním z nejpopulárnějších nápojů na světě. Mnoho odborníků věří, že je také jedním z nejzdravějších.

Pro některé lidi je to největší zdroj antioxidantů ve stravě, který převyšuje ovoce i zeleninu dohromady.

Zde je několik tipů, jak změnit kávu ze zdravé na super zdravou.

Vyhýbejte se pití kávy v pozdních hodinách

Káva je jedním z nejbohatších přírodních zdrojů kofeinu ve stravě. Kofein je stimulant, což je jeden z hlavních důvodů, proč je káva tak oblíbená. Poskytuje vám nával energie a pomáhá vám zůstat vzhůru, když se cítíte unavení.

Ale pokud pijete kávu pozdě odpoledne nebo večer, může to narušit váš spánek. Špatný spánek je spojen se všemi zdravotními problémy.

Z tohoto důvodu je důležité nepít kávu v pozdních hodinách. Pokud je to nutné, zvolte místo toho bezkofeinovou kávu nebo si dejte šálek čaje, který obsahuje mnohem méně kofeinu než káva.

Ne každý je stejně citlivý na kofein a někteří lidé mohou spát v pohodě, i když měli kávu pozdě odpoledne nebo večer.

Nepijte kávu s cukrem

Ačkoli je káva sama o sobě zdravá, můžete ji snadno proměnit v něco škodlivého. Nejlepší způsob, jak toho dosáhnout, je dát do něj hromadu cukru. Přidaný cukr je patrně jednou z nejhorších ingrediencí v moderní stravě. Cukr, hlavně díky vysokému obsahu fruktózy, je spojen s nejrůznějšími závažnými onemocněními, jako je obezita a cukrovka.

Káva a maximální výtěžek

Pokud si nedokážete představit, že byste pili svoji kávu neslazenou, použijte přírodní sladidlo, jakým je například stévie.

Vybírejte kvalitní kávu

Kvalita kávy se může značně lišit v závislosti na způsobu zpracování a způsobu, jakým byla kávová zrna pěstována. Kávová zrna bývají stříkána syntetickými pesticidy a dalšími chemikáliemi, které nebyly nikdy určeny k lidské spotřebě.

Zdravotní účinky pesticidů v potravinách jsou však kontroverzní. V současné době existuje jen omezené množství důkazů o tom, že způsobují problémy i ve velmi malém množství.

Pokud se však obáváte obsahu pesticidů ve vaší kávě, zvažte nákup bio kávových zrn. Měly by obsahovat mnohem menší množství syntetických pesticidů.

Nepřehánějte to s pitím kávy

I když je mírný příjem kávy zdravý, přílišné pití může snížit jeho celkové přínosy. Nadměrný příjem kofeinu může mít různé nežádoucí vedlejší účinky, i když citlivost lidí se liší.

Obecně platí, se doporučuje nepřekračovat 2,5 mg kofeinu denně na kilogram tělesné hmotnosti. Vzhledem k tomu, že průměrný šálek kávy může obsahovat přibližně 95 mg kofeinu, odpovídá to přibližně dvěma šálkům kávy denně pro někoho, kdo váží 80 kg.

Avšak mnohem vyšší množství kofeinu (400–600 mg) denně (asi 4–6 šálků) nejsou u většiny lidí spojeny s nežádoucími vedlejšími účinky

Pití kávy je především o vyvážení jejích rizik a výhod. Poslouchejte své tělo a nekonzumujte více, než můžete bez problémů snášet.

Přidejte do své kávy trochu skořice

Skořice je chutné koření, jehož chuť se velmi dobře mísí s chutí kávy.

Studie ukazují, že skořice může u diabetiků snížit hladinu glukózy v krvi, cholesterol a triglyceridy.

Jen nezapomeňte do šálku nepřidávat skořice příliš mnoho. I když je malé množství skořice zdravé, příliš mnoho může mít nepříznivé vedlejší účinky.

Obohaťte svou kávu trochou kakaa

Kakao je skvělý zdrojem antioxidantů a je spojeno s nejrůznějšími zdravotními přínosy, včetně sníženého rizika srdečních chorob. Zkuste do své kávy přidat lžičku kakaového prášku, abyste získali lepší chuť kávy a zvýšili obsah antioxidantů.

Shrnutí

Káva je oblíbený nápoj známý svými stimulačními účinky. Konzumace kávy souvisí s různými přínosy pro zdraví. Existuje však několik způsobů, jak z pozitivních účinků kávy vytěžit maximum.

Nejdůležitější je vyhnout se pití kávy s přidaným cukrem. Místo toho můžete svou kávu ochutit přidáním trochou skořice nebo kakaa.

Zvažte také zdržení se pití kávy v pozdní odpoledne a večer, protože by to mohlo zhoršit kvalitu vašeho spánku.

Dodržováním výše uvedených tipů můžete ze své kávy vytěžit maximum pozitivních účinků.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.