Mamča tu pro tebe bude vždy. Jak s ní mít dobré vztahy?
I když se ti to třeba teď, když jsi v pubertě, nezdá, máma je ten nejdůležitější člověk ve tvém životě. Bude tady pro tebe vždy. Ať už budeš mít nějaký problém, nebudeš mít peníze nebo si třeba budeš chtít alespoň na chvíli odpočinout od svých budoucích dětí – bude tady, aby ti pomohla. Proto byste spolu měly udržovat dobré vztahy. Věř tomu, nebo ne, ale ona pro tebe chce jen to nejlepší a dělá jen to, co je pro tebe nejvhodnější. Tak jí to trochu ulehči.

Pomoz jí sama od sebe

Jeden den pořádně sleduj mámu, co všechno musí dělat. Nehledě na to, že se celý den v práci nervuje, musí ještě doma naběhnout na druhou směnu. Než aby si z práce dopřála trochu odpočinku, dojde domů, začne uklízet a vařit. Poté dělá úkoly s mladším sourozencem nebo se učí třeba s tebou.

Kde má v tomto kolotoči trochu času na sebe? Zkus se zachovat jako ona – a když dojdeš ze školy, ukliď třeba alespoň nádobí. Uvidíš, jak jí tím strašně moc pomůžeš. Nejenom, že jí trochu ulehčíš práci, ale bude moc ráda, že jsi jí sama od sebe pomohla, a tak se bude cítit psychicky mnohem lépe.

Usmívej se na ni

A právě to, jak se mamča cítí, ovlivňuje to, jak se k tobě chová. Ani si nedovedeš představit, kolik dobrého se toho skrývá „pouze“ v úsměvu. Stačí, když se na mámu usměješ pokaždé, když se na sebe podíváte. Budete obě spokojenější a veselejší, ani nebudete vědět, jak se to stalo. Úsměv přeci nic nestojí, a zvládne toho opravdu mnoho.

Když tě o něco poprosí, udělej to

Máma není robot, je to také jenom člověk, který musí zvládat spoustu věcí. Proto, když už tě nenapadne, že bys jí pomohla sama od sebe, jí alespoň usnadni to, když tě o něco poprosí. Ruku na srdce, co v takové situaci děláš? Pravděpodobně začneš odfrkovat, že se ti nechce, a proč to neudělá třeba brácha/ségra, a proč to nemůžeš udělat později a tak dále a tak dále … Zkus se na to jednou prostě vykašlat, říct „Ano, maminko, jdu na to.“ To je doslova kouzelná formulka. Stejně to budeš muset udělat, tak co. A čím dřív tuto povinnost budeš mít za sebou, tím dřív se můžeš vrátit zase ke svojí zábavě.

Vždy jí ber telefon

I když tomu moc nevěříš, tvoje máma ví, jaké to bylo, když byla ve tvém věku (i když se doba už hodně změnila). A stále ví, co na tebe všude číhá za nebezpečí, obzvláště večer. Proto jí ušetři nervy a starosti a vždy jí vezmi telefon. Je jasné, že tě to prostě otravuje a nechceš, aby tě máma pořád kontrolovala, ale uvědom si, že máma není tvůj hlídací pes, ale že se o tebe prostě a jednoduše bojí, protože tě miluje. Vzít jí telefon nebo odepsat na SMSku je to nejmenší, jak jí tuto péči můžeš vrátit.

Uvidíš, jak budeš v dospělosti ráda, že je tu maminka pro tebe.

Autorský text

Autor: Michaela Richterová

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Další zajímavé články