Nástup do nové práce je spojený se vzrušením z něčeho nového a zároveň nervozitou, které se dokáže ubránit je málokdo. Pokud máte před nástupem do nové práce, je proto naprosto v pořádku, pokud se ve vás mísí rozporuplné pocity.

Nikoho tam neznáte, budete se muset seznámit nejen s lidmi, ale i s prostředím a třeba i pracovní náplní. Je toho tolik, z čeho logicky můžete mít strach a obavy.

V dnešním článku vám poradíme, jak si začátky v nové práci usnadnit a postarat se o to, že pro vás tahle změna bude co možná nejpříjemnější. Jsou totiž věci, které je potřeba vštěpit si do paměti už na samotném začátku. Pamatujte, že to, jak se v novém kolektivu uvedete, se s vámi může táhnout po celou dobu, kdy na daném místě budete pracovat.

Ukažte, že umíte říkat ne

Když je člověk v práci nový, má často tendence vyhovět úplně každému. Mnohdy to pak v praxi vypadá tak, že kývne na každou prosbu o pomoc, na každý přesčas. Jenže to není úplně dobrá cesta, kterou byste sena začátku měli vydat.

Ačkoli možná chcete ukázat, že jste super týmový hráč, na kterého se kolegové mohou spolehnout, nebojte se jim ukázat, že také umíte říkat ne.

Velmi rychle by se totiž mohlo stát, že svou snahou zapadnout a udělat si u kolegů dobré očko budete brzy zavalené prací a úkoly, na které nebudete stačit. A není nic horšího, nežli se hned zkraje dostat do časové tísně a stresu. Pomáhat je sice na místě, ale pamatujte, že ne nadarmo se říká „všeho moc škodí“.

Nebojte se pozorovat okolí

Nastupujete-li do nové práce, kde to neznáte a kde nevíte, jak to všechno chodí, je naprosto samozřejmé, že máte potřebu se ptát. Chcete přece vědět, jak je to třeba s dress code, jestli si můžete v pracovní době odskočit k lékaři nebo v kolik musíte být v práci.

Daleko lepší, nežli zvídavé otázky, je proměnit se v detektiva a několik prvních dní až týdnů pozorovat děj okolo sebe. Jedině tak naprosto přesně pochopíte, jak to vlastně v práci funguje. Od kolegů a kolegyň můžete odkoukat nejen dress code, ale i další zvyklosti a návyky.

Nestyďte se požádat o pomoc

Když jsme někde úplně nové, je jasné, že se mezi ostatními chceme ukázat v tom nejlepším světle. Většina z nás má v sobě zakořeněnou představu, že si ostatní o něm neudělá příliš dobrou představu, pokud se projeví jako slaboch, který požádá o pomoc. To je ale hloupost.

Pokud si i vy myslíte, že žádat o pomoc je projev slabošství, okamžitě na tento názor zapomeňte. Bát se požádat o pomoc je sice časté, ale přitom úplně zbytečné.

Jako začátečník zkrátka někdy budete potřebovat pomoc od někoho zkušenějšího a je naprosto v pořádku, pokud si o tu pomoc řeknete. Nezapomínejte na známé rčení: učený z nebe nespadl.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.