Ach to ranní vstávání! To je noční můra nejen pro rodiče, ale především pro jejich děti, které by mnohem raději ještě spinkaly ve vyhřátých pelíšcích.

Máte-li děti školkou či školou povinné, pak určitě znáte ty scénáře, kdy spící ratolesti taháte z postele, mnohdy prosíte, slibujete a motivujete, ale ne vždycky je vám to platné. Přichází pláč, chaos a vám tečou nervy, že přijdete pozdě. Existuje recept na pohodově zvládnutá rána?!

Ano, existuje! Pokud společně s dětmi ranní vstávání nezvládáte a vaše dítka ani náhodou nepatří ke skřivánkům, kteří by ráno hopsali z postele sami od sebe, pak vám určitě přijde vhod několik našich tipům, s nimiž ona těžká rána určitě zvládnete!

Hlídejte dítěti dostatek spánku

Asi vám nemusíme říkat, že spánek je důležitý  –  a pro děti obzvlášť. Děti mnohem lépe ráno vstanou z postele, když se pořádně vyspí, nežli tehdy, kdy je necháte ponocovat a ony tak toho potřebného spánku budou mít málo.

Proto jakožto rodič dbejte na to, aby vaše děti chodily brzo spát – s ohledem na jejich věk. Základem je minimálně 8 hodin spánku, proto tomu přizpůsobte dobu, kdy budou děti odcházet do postýlek, přičemž byste se měli snažit, aby dítě chodilo spát každý den přibližně ve stejný čas.

Na druhý den se připravujte už večer

Je daleko lepší připravit se na následující den už večer, nežli poté ráno ve stresu a ve spěchu hledat ponožky, učebnice nebo flašku na pití. Večerní příprava je základ, ať už jde o děti, které chodí do školky, tak u dětí chodících do školy –a u těch samozřejmě především.

Už večer proto pečlivě zkontrolujte, jestli má dítko nachystané učení v batohu, jestli má připravené čisté oblečení, sbalené věci na tělocvik nebo do odpoledního kroužku. Je úplně zbytečné se těmito věcmi ráno zdržovat a především nervovat.

Nastavte sobě a dětem řád

Ačkoli se říká, že děti potřebují řád, my jsme toho názoru, že řád neuškodí ani dospělému. Proto rozhodně nic nezkazíte, pokud sobě a dětem nastavíte řád, kterého se poté budete držet.

V ideálním případě by mělo být každé vaše společné ráno stejné jako to předchozí. Jak si ho nastavíte, záleží mna vás, důležité ale je, aby rána probíhala stejně, protože za nějaký čas zjistíte, že už dané úkony zvládáte podstatně rychleji, protože to budete mít naučené a tzv. vštěpené pod kůží.

Snažte se děti nekárat, ale motivovat

Rána nejsou kolikrát jednoduchá pro dospělého člověka, natož pak pro malé dítě. Místo toho, abyste ratolest kárali stylem „už zase přijdeme pozdě“ nebo „neoblíkej se tak pomalu, přidej trochu“ či snad „zase jenom zdržuješ“ se je naopak snažte motivovat a povzbuzovat. Je to daleko lepší přístup, nežli být hned od rána negativní.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.