Rozchod rozhodně není nic příjemného. Stačí tohle slovíčko pouze vyslovit a mnohým z nás už bude běhat mráz po zádech. Z toho slůvka jde hrůza. Bohužel jen opravdový šťastlivec se mu za svůj život vyhne. My ostatní (obyčejní smrtelníci) se s ním budeme muset poprat minimálně jednou.

Máte-li po rozchodu, určitě se cítíte bídně. Jak se vlastně s rozchodem vypořádat? Jak ho zvládnout? A jak ho ustát (pokud možno) jako dáma?

Musíte projít všechny rozchodové fáze

Rozchod je příběh na pokračování. Váš vztah možná skončil, ale rozchod má několik fází – a těmi musíte pěkně postupně projít. Jednu za druhou. Některé z nich „sfouknete“ raz dva, jiné vás potrápí o něco déle. Vy už ale po přečtení dnešního článku budete vědět, jak se s nimi vypořádat.

Fáze první: přichází šok

Když dostanete kopačky od někoho, o kom jste si třeba mysleli, že s ním strávíte zbytek svého života, je logické, že vás to šokuje. Proto se první rozchodová fáze nazývá šok a je to přesně ten okamžik, kdy vaše tělo uštědří ránu a srdce začne bolet.

Co dělat v této fázi? Rozhodně nepotlačovat emoce. Ty musí ven, ať už je ven pustíte jakýmkoli způsobem – plačte, křičte, nadávejte, do něčeho si bouchněte. Vypusťte páru a dovolte tělu, aby se s šokem popralo.

Fáze druhá: na řadě je odmítání

Jakmile se tělo vyrovná s šokem, přichází na řadu fáze číslo dvě: odmítání reality. Ta se v praxi projevuje tak, že si odmítáte připustit, že je mezi vámi konec. Přesvědčujete o tom sami sebe, nebo si nalháváte, že to zítra bude jinak.

Jak reagovat na druhou fázi? Zapomeňte na doprošování se. Pokud vám dal partner košem, měl k tomu nějaký důvod. Pokud vám ho řekl, zamyslete se nad ním. V žádném případě ale nepřistupujte k tomu, abyste prosili a žadonili o jeho návrat.

Fáze třetí: budete vyžadovat samotu

Do třetice všeho dobrého (v tomto případě možná zlého) je zde fáze izolace. Jsou to chvíle, kdy máte nutkání zavřít se někde do místnosti a být sama. Jsou to okamžiky, kdy nechcete mluvit s rodinou ani kamarády. Vyžadujete samotu.

Být sama nikdy není na škodu. Ovšem pamatujte, že všeho s mírou. Dopřát si třeba dva dny jen v doprovodu svých myšlenek? Ano. Ale nepřehánějte to, protože všeho moc škodí. I samoty a izolace od lidí, kterým na vás záleží.

Fáze čtvrtá: začnete se smiřovat

Jakmile dojdete do poslední fáze, už budete smířené s tím, že je konec. V tuhle chvíli ještě můžete pociťovat smutek nad ztrátou člověka, který pro vás něco znamenal.

Už ale nebudete mít potřebu se schovávat, zapomenete na nutkání psát bývalému partnerovi prosebné SMS o návrat. Je to fáze, kdy ještě nemáte náladu na nový vztah, ale dokážete si představit, že jednou přijde. Tak tomu nechte čas a počkejte.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.