V dnešní uspěchané době plné moderních technologií lidé lítají z místa na místo doslova a do písmene jako hadr na holi. Honem do práce, honem pro děti do školky, honem nakoupit, … Večer odpadneme na gauč k zapnuté televizi a asi po hodině se přemluvíme k přesunu do postele. No a ráno zas ten budík! Vždyť nemáme žádný volný čas! Je to ale opravdu tak? Není to jen náš pocit? Kde je problém?

Žijeme v uspěchané době

Fakt, který jen tak nezměníme je ten, že doba je opravdu uspěchaná a utíká pořád dál rychlým tempem. Lidé jí ale mnohdy nestačí. Pobíhají, doslova lítají jako rakety, aby toho co nejvíce stihli. Pak ale najednou organismus řekne dost! Zastav se na chvíli, člověče! Většina z nás se pak dostává do pěkných potíží – nespí, nejí, má různé bolesti hlavy nebo žaludku, cítí znechucení životem, nikde žádná radost. Nebylo by ale dobré předejít takovým negativním pocitům?

Pojďme se podívat na pár rad a typů, jak si uhájit svůj volný čas, který je bezpochyby velmi důležitý pro naši vnitřní rovnováhu. Všechno souvisí se vším. Abychom mohli podávat výkony, musíme také odpočívat! Jak? Ono to zase tak složité není.

Spánek si nenechte ukrást

Za prvé – spánek. Za žádnou cenu si nenechte ukrást spánek! Ať už máte práce, kolik chcete, naučte se dodržovat spánkový režim. Organismus to opravdu nutně potřebuje! Věděli jste, že jeden spánkový deficit tělo dospává až jeden měsíc? I taková jedna ,,nocovka“ tělo pěkně potrápí. Netrapte ho tedy moc často a dopřejte mu restart. Jak na sobě poznám, že jsem ,,opravdu nevyspalý“? Prvním příznakem, že jste za přijatelnou hranicí spánkového deficitu je nervozita a podrážděnost. Sice jste při vědomí, ale máte např. přehnané reakce na okolí. Když po vás kolega něco chce, nemusíte hned vrčet. Dalším příznakem je větší chuť k jídlu. Tělo nemá dostatek energie, tak se jí snaží získat z jídla.

Zdá se mi to, anebo opravdu nemám na nic čas

Kofein všechno spraví? Na to nespoléhejte. Kofein je prima věc, káva chutná skvěle, ale když to přeženeme a doslova se prolijeme kofeinem, ať už ve formě kávy, limonád s obsahem kofeinu, anebo dokonce energetickými nápoji, ve kterých je navíc taurin, naše srdce začne vysílat varovné signály v podobě silného bušení až bolesti na hrudi, může se vám motat hlava, v nejhorším případě omdlíte. Tudy cesta nevede.

Dokážete se hodit do pohody?

Jak se ,,hodit do pohody“? Začněte tím, že se pořádně vyspíte a pořádně najíte. Restartujte organismus a dopřejte mu trochu času na zotavení. Jeden den dovolené vaši kariéru nezabije a vám velmi prospěje. Vezměte diář a každý den si zakroužkujte hodinu, kdy si uděláte čas jen a jen pro sebe. Žádná práce, telefony nezvedám, s nikým nemluvím, jdu relaxovat k oblíbené knize, zajdu si na kosmetiku, jen tak si poslechnu oblíbené CD, objednám k večeři něco zajímavého k jídlu, zajdu si na hodinku zaběhat. Nakombinujte aktivní i pasivní odpočinek. Uvidíte, že vám vaše tělo začne brzy děkovat. Už během jednoho týdne se vám obnoví zásoby energie, jen tak vás něco nevykolejí a nad prací nestrávíte tolik času. Všechno vám půjde rychleji.

Když už je řeč o diáři, začněte používat křížek X. Tímto znamínkem si označte pauzy – pauzu na jídlo, pauzu na telefonát manželce, pauzu na čaj, pauzu na oblíbenou písničku. Stačí pětiminutová pauza, na kterou se budete těšit a udělá vám radost i v průběhu pracovního dne. I tento malý kousek odpočinku pomůže vaší vnitřní rovnováze.

Naučte se zhluboka dýchat. Zdá se to vtipné? Ne, není. Je to velmi důležité. Naučte se zhluboka dýchat až do břicha a posílejte kyslík po těle. Uvědomujte si to. Každý den pár minut cvičte správné dýchání. Okysličíte lépe buňky. Pokud v tom najdete opravdu zalíbení, doporučuji navštívit lekci jógy.

Vlastně je to velmi snadné. Nezapomeňte mít rádi sebe a své tělo. Tělo není jen skořápka, která nás nosí do práce a zpátky domů. Ano, doba je uspěchaná, ale přece nám to nepocuchá nervy! Proč by naše rodina měla trpět tím, že s ní netrávíme čas? Tak jak na sebe dokážeme být přísní v plánování práce, podávání výkonů, přimějme se i k odpočinku, pauze a zhluboka se nadechněme. Je to těžké? Zkuste to teď hned. Zabere to pár vteřin. Vidíte, první krok je za vámi. Vezměte diář a vyškrtněte si místečko na pauzu. Uvařte si oblíbený nápoj. Stáhněte si oblíbenou písničku. Pauza na pět minut. Už máte lepší den?

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.