V dnešní uspěchané a hektické době je velmi snadné podlehnout dojmu, že vyhnout se stresu je naprosto nemožné. Na většinu z nás působí stres v práci i doma, řešíme mnoho povinností a starostí, takže je lehké žít s přesvědčením, že bez stresu to zkrátka nejde. Jenže co když přeci jen ano?

Věřte nebo ne, ale stresu se dá i v dnešní náročné době vyhnout. Chce to jen vědět, jak správně na to, aby se to povedlo i vám. Život, ve kterém jednu z klíčových rolí nehraje stres, není pohádka ani nedosažitelný sen. Proto vám poradíme, jak takového života dosáhnout. Klidně hned teď!

Začněte už ráno

Možná se to zdá neuvěřitelné, ale pro život bez stresu toho vlastně ani není potřeba udělat tolik, jak si možná právě teď myslíte. Začít vlastně můžete už ráno a to meditací.

Nebojte se, nebudeme vás nabádat k tomu, abyste vstávali minimálně o hodinu dříve, doma zapálili svíčky a vonné tyčinky a poté dlouhé minuty seděli na podlaze v obýváku se semknutými prsty. Kdepak.

V podstatě bohatě stačí, pokud si na svou ranní meditaci (klidně tomu říkejte jinak, pakliže vám slovo meditace zrovna dvakrát nesedí) najdete obyčejných deset minut. V tento čas klidně ležte v posteli, nebo se posaďte. Deset minut nedělejte nic jiného, nežli se soustřeďte na to, jak dýcháte.

Mezitím myslete na něco příjemného, dobrého, pozitivního. Nezačněte se hned ráno stresovat tím, že musíte udělat tolik úkolů v práci, vyzvednout děti, uvařit večeři, vyžehlit a ještě splnit partnerské povinnosti. Žádný stres, jen klid, dýchání a pozitivní myšlenky.

Pochvalte se při obědě

Pracovní den má jeden pozitivní okamžik a tím je oběd. Patříte-li k lidem, kteří polední pauzu využívají k tomu, aby žaludek uspokojili něčím dobrým, naučte se tento čas využít ještě k jedné věci – pochvale sebe sama. Ne, neděláme si legraci a opravdu po vás chceme, abyste se během oběda pochválili.

Teď se možná ptáte, za co máte sami sebe pochválit a proč to vlastně máte dělat. Vysvětlení je jednoduché: během oběda máte chvíli na to, abyste se zastavili a na okamžik nechali práci stranou.

Tehdy si dáte něco dobrého k jídlu, což u mnohých z nás působí jako skvělý nakopávač do dalších hodin. Vy k tomu udělejte ještě něco navíc a pochvalte se. Pochvalte se za to, co jste ten den udělali. I kdyby to byly jen maličkosti. Pochvalu si zasloužíte.

Večer si dejte oddych

Každý z nás tráví večery jinak. Po svém a tak, jak mu to vyhovuje. Někdo sedí u televize, někdo tráví dlouhé minuty na sociálních sítích, jiný sedí u počítače. Ať už večer děláte cokoli, co je společné s digitálním světem, naučte se najít pro sebe hodinku, kdy se toho všeho vzdáte.

Co si třeba napustit vanu plné horké vody? Bublinky a voňavé mýdlo? Nebo si třeba povídat s partnerem, zahrát si společenskou hru s dětmi?

Uvařit něco dobrého, posedět s rodinou, vyprávět si? Přečíst si pěknou knihu, nebo alespoň nějaký článek v časopise? Zkrátka cokoli, díky čemuž se oprostíte od digitálního světa, který nás mnohdy ovládá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.